Foteliki samochodowe

Żaden rodzic nie powinien podróżować z dzieckiem, które nie jest usadowione w specjalnym foteliku. Nie jest to żadna fanaberia i udziwnienie, lecz konieczność, regulowana ustawą o Prawie o ruchu drogowym. Nie tyle warto, co trzeba się do tego dostosować, ponieważ zbagatelizowanie tej kwestii może skutkować poważnymi konsekwencjami dotykającymi podróżujące dziecko. Nie można jednak wybrać najtańszego i pierwszego napotkanego modelu. Trzeba dokładnie wiedzieć, czym się kierować podczas wyboru fotelika samochodowego, ponieważ nie wszystkie gwarantują jednakowy komfort oraz bezpieczeństwo. Na co zatem warto zwracać uwagę?

Waga i wiek dziecka a odpowiedni model fotelika

Warto wiedzieć, że foteliki samochodowe należy dobierać nie tylko pod względem wieku dziecka. Nie jest to zbyt dokładne kryterium, dlatego też trzeba zwracać uwagę przede wszystkim na wagę malucha.

Najogólniej rzecz ujmując foteliki samochodowe dzieli się na:

- grupę 0 (do 10 kg), która obejmuje noworodki oraz niemowlęta do 6. miesiąca życia,

- grupę 0+ (do 13 kg), która obejmuje noworodki i niemowlęta do 9. miesiąca życia,

- grupa 1 (przedział wagowy 9-18 kg), która obejmuje dzieci od 9. miesiąca życia do 4 lat,

- grupa 2-3 (przedział wagowy 15-36 kg), która obejmuje dzieci od 4. lat do 12. roku życia.

Warto mieć jednak świadomość, że niektórzy producenci oferują takie foteliki samochodowe, które zapewniają niejako kompleksowe rozwiązania. Niektóre modele są tak skonstruowane, by pozwoliły na przewożenie dzieci w przedziale wiekowym od 9. miesiąca życia do 12 lat (przedział wagowy to 9-36 kg). Nie da się ukryć, że jest to praktyczne rozwiązanie, które pozwala na ograniczenie kosztów związanych z zakupem kolejnych fotelików samochodowych.

Co świadczy o bezpieczeństwie fotelika samochodowego?

Fotelik samochodowy powinien gwarantować maksymalne bezpieczeństwo. Na szczęście nowe modele siedzisk posiadają zaawansowane rozwiązania, dzięki którym ochrona dziecka podczas jazdy jest naprawdę bardzo wysoka.

Przede wszystkim istotne znaczenie mają szelki bezpieczeństwa. W przypadku fotelików dla noworodków i niemowląt są to szelki bezpieczeństwa pięciopunktowe. Takowe są też stosowane w fotelikach wyższych grup. Warto przy tym zaznaczyć, że szelki te najczęściej posiadają możliwość regulowania ich wysokości, dzięki czemu dopasowują się do wzrostu dziecka. Gdy pociecha już nieco podrośnie, wówczas takie szelki chowane są w oparcie, a stosuje się trzypunktowe samochodowe pasy bezpieczeństwa.

Ochronę podczas jazdy samochodem zapewniają również innowacyjne systemy zabezpieczające przed uderzeniami bocznymi. Najczęściej polega to na tym, że boki siedziska mają niezwykle solidną i trwałą konstrukcję, która daje dziecku duże zabezpieczenie. Niektóre modele wyposażone są w specjalne poduszki, które - w razie zderzenia bocznego - ulegają kompresji, amortyzując energię uderzenia, zmniejszając jednocześnie siłę oddziaływania na dziecko.

Warto mieć świadomość, że bezpieczeństwo dziecka w foteliku zapewnia również odpowiednie zamocowanie siedziska. Najpopularniejsze są te modele, które mocuje się za pomocą trzypunktowych pasów bezpieczeństwa. Wówczas dobrze jest wybrać takie modele fotelików, które montuje się na specjalnej bazie, zapewniającej jeszcze większą stabilność siedziska. Warto jednak mieć świadomość, że najlepszą stabilność zapewnia mocowanie Isofix, jednak nie wszystkie samochody są do tego przystosowane.

By dziecko podróżowało w foteliku wygodnie

Warto mieć świadomość, że nie tylko bezpieczeństwo jest ważną kwestią. Istotne znaczenie ma również zapewnienie maksymalnej wygody podczas podróżowania. Wiadomo, że dzieci w tej materii są bardzo wymagające. Dlatego też trzeba zwrócić szczególną uwagę na to, jak duży komfort dany model fotelika maluszkom gwarantuje.

Niezwykle ważna jest ergonomia fotelika. Duże znaczenie ma to, by oparcie było odpowiednio wyprofilowane. Zarówno siedzisko, jak i oparcie muszą także być niezwykle miękkie, a przy tym solidne.

Niemałe znaczenie ma również obicie. Tapicerka musi być wykonana z miękkich i przyjemnych w dotyku tkanin. Istotne znaczenie ma również zapewnienie prawidłowej wentylacji, dlatego sprawdzają się wyłącznie materiały „oddychające”.

Wygodę i komfort użytkowania zapewnia także możliwość odchylania oparcia. Wiadomo, że każde dziecko, gdy podróżuje kilka godzin, potrzebuje drzemki. Jeśli oparcie posiada możliwość regulacji do pozycji leżącej, wówczas daje to maksymalną wygodę i zapewnia smaczny sen.

Warto pamiętać również o tym, że komfort zapewnia możliwość regulowania wysokości zagłówka, a niekiedy nawet i oparcia. Jest to funkcja istotna, ponieważ pozwala na dopasowanie wysokości tych elementów do wzrostu dziecka.

Podsumowanie

Jak wynika z powyższego, wybór fotelika samochodowego wcale nie jest sprawą łatwą. Trzeba wziąć pod uwagę naprawdę wiele czynników i kryteriów, by siedzisko spełniało nie tylko normy bezpieczeństwa, ale również oczekiwania i potrzeby maluchów oraz ich rodziców. Nie zawsze warto kierować się ceną, bo najdroższy fotelik wcale nie musi być najlepszy.